Rajd nordic walking czyli aktywny wstęp do Narodowego czytania

Narodowe czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego organizowane w Czeladzi przez Miejska Biblioteka Publiczna w Czeladzi było z inspiracji Beata Marcinkowska pretekstem do zorganizowania 02.09.2017 roku mini rajdu przez sekcję #czeladzchodzi działającą przy Stowarzyszeniu Czeladź Biega.

Na linii startu zlokalizowanej przy Kopalnia Kultury w Czeladzi zgromadziliśmy się w kameralnym składzie za to w przepięknej oprawie niesamowitych dziewczyn z zaprzyjaźnionej drużyny Bobry Walking, które jak zwykle zaskoczyły nas tematycznymi ludowymi strojami. Po krótkiej prelekcji dotyczącej samego utworu „Wesele”, epoki Młodej Polski, historii Piasków, układu urbanistycznego, zabytków ze znajomością tematu wygłoszonej przez Wiolę wyruszyliśmy w trasę wiodącą prawie 7 kilometrowym szlakiem prowadzącym poprzez Piaski, Józefów, Czeladź, górę Borzechę. W połowie drogi nasza kochana Elunia poczęstowała nas kołaczykami, które własnoręcznie upiekła, a miały one symbolizować weselny kołacz rodem z utworu Wyspiańskiego. Było pysznie!!

Po wędrówce odbyło się bardzo miłe spotkanie w Kopalni Kultury, gdzie mogliśmy uczestniczyć w czytaniu „Wesela” przez czeladzkich notabli okraszonym występem ludowego zespołu z Ożarowic, pysznym ciastem oraz konkursem literackim. Ela i Wiola zdobyły nawet książkowe nagrody! Jak widać nawet akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej może być pretekstem do miłego spotkania w fantastycznym towarzystwie . „Wesele” to utwór o treści poważnej, ale nam w całym tym przedsięwzięciu towarzyszyły radosne i optymistyczne nastroje.

Stowarzyszenie Czeladź Biega była fundatorem kartek informacyjnych dotyczących wydarzenia, a nasza kijkowa koleżanka Irenka wsparła słodki poczęstunek. Za co z całego serca dziękujemy  Dziękujemy wszystkim uczestnikom którzy mimo niepogody postanowili spędzić te popołudnie z nami