5. Ultramaraton Powstańca 1944

Na ten bieg namówił nas zaprzyjaźniony Paweł z Duchów – miłośnik historii i mój częsty towarzysz biegowych wyjazdów.

I muszę przyznać że dobrze zrobiliśmy, że wzięliśmy w nim udział. Ultramaraton Powstańca w Wieliszewie różni się od standardowych biegów. Idea biegu ma tutaj szczególne znaczenie – upamiętnienie bohaterów Powstania Warszawskiego. Trasa liczy 63 km co symbolizuje 63 dni trwania Powstania. Podczas biegu trzeba zaliczać punkty kontrolne i historyczne na których żołnierze w karcie biegu zaznaczają nasza obecność. To 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Przed startem minutą ciszy oddajemy hołd poległym powstańcom i śpiewamy hymn narodowy. Sam start też ma szczególną oprawę. Start honorowy ok. 600 metrów prowadzony jest przez biegaczy z biało – czerwonymi flagami (Ja tez mam zaszczyt biec z flagą) a kończy go szpaler wyznaczony przez biało czerwone race świetlne.

Razem z Mariolą biegniemy w sztafecie dwuosobowej. Organizator oprócz biegu indywidualnego stworzył możliwość biegu w sztafetach liczących od 2 do 7 osób. Ja biegnę pierwszą część trasy mam do przebiegnięcia trochę więcej niż połowę ale biegnę gdy jeszcze nie jest bardzo ciepło. Trasa tak świetnie oznaczona że nawet ja nie mam szans jej pomylić. Jest dużo punktów z woda i jedzeniem. Dopingują nas okoliczni mieszkańcy. Trasa jest płaska ale wymagająca, długie odcinki prowadzą przez las gdzie trzeba biec po grząskim piachu. Mariola biegnie już przy wysokiej temperaturze do tego w końcowej fazie biegu musi jeszcze wbiec na wieżę gdyż tam znajduje się kolejny punkt do zaliczenia. Bieg kończymy z czasem 5:40:42. Jesteśmy 18 sztafetą open i 6 dwuosobową. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Nie przygotowywaliśmy się szczególnie do tego biegu. I nie liczyliśmy na jakiś sukces. Chcieliśmy ten ultramaraton w dobrym nastroju ukończyć.

Wielkie gratulacje należą się naszemu koledze Pawłowi, który w świetnym stylu został ultramaratończykiem.
Wielkie brawa dla organizatorów za świetne przygotowanie biegu, wspaniałą atmosferę a dla mieszkańców za doping i okazaną życzliwość. Ultramaraton Powstańca 1944 w Wieliszewie to godny polecenia bieg.

relacja Marek Bujak

Ultramaraton Powstańca